Skip to content Skip to footer

Автор

Brief info

Проф. дтн инж. Божидар Асенов Божинов е роден в 1932 г. в Пордим, област Плевен. През 1958 г. завършва Инженерно-строителния институт (сега Университета по архитектура, строителство и геодезия). След приключване на следването си работи в проектирането и строителството на геотехнически съоръжения в гр. Русе. От края на 1959 г. до началото на 1961 г. е групов ръководител в районната проектантска организация в Перник. От януари 1961 г. до март 1975 г. работи като научен и след това, като старши научен сътрудник в Научноизследователския институт (НИСИ) в
гр. София, секция „Земна механика и фундиране”. През този период е хоноруван преподавател към катедрата „Земна механика и фундиране“ във ВИАС (сега Университета по архитектура, строителство и геодезия). През периода 1963 - 1965 г. специализира и завършва инженерно-физическия факултет на Института за усъвършенстване и специализация на инженерите по специалност „механика на твърдото тяло“. През 1974 г. защитава дисертация за „кандидат на техническите науки“. От 1975 г. до 1983 г. е доцент по геотехника в МГУ „Св. Иван Рилски“, а след тази година е професор по геотехника. През 2017 г. защитава дисертация за доктор на науките на тема „Енергетични методи за изчисляване на пилоти, шлицови и шпунтови стени, натоварени с хоризонтални сили и огъващи моменти“. През 2019 г. е удостоен с титлата Доктор хонорис кауза на Университета по архитектура, строителство и геодезия. Неговите огромни заслуги в развитието на строителното инженерство и в обучението на стотици специалисти са основа за присъждането на почетното звание.
Проф. Божинов е консултант на почти всички проектантски и някои от строителните организации по въпросите на геотехниката. От 1992 г. участва в различни фирми по проектиране и строителство на геотехнически обекти. Управител е на „Грунд 1“ ООД. Работил е като експерт и проектант на хиляди обекти в България и чужбина - Либия, Алжир, Унгария, Япония, Русия. Проектант е на геотехническата част на сгради и съоръжения в областта на високото строителство - фундиране в сложни инженерно-геоложки условия, в пристанищното, енергийното и подземното строителство, дълбоки изкопи в урбанизирани територии, свлачища и метростроителство.
Главен проектант е на някои от най-дълбоките метростанции: „Сердика 2“ - дълбока 28 m, при Националния стадион „В. Левски“ - 22,5 m, „Орлов мост” – 24,5 m, СУ „Св. Кл. Охридски“ - 16 m, както и на метростанции: „Обеля“, 11, 12, 13 и 14 (от Интерпред до жк „Младост“) и на участъци между метростанции 6 и 7 от І-ви метродиаметър . Проектант е на 2 вентилационни шахта от I-ви метродиаметър” с максимална дълбочина на изкопите 22 m. Съпроектант e на продължението на метрото по трасето от метростанция „Сердика“ до „Интерпред“. Мениджър е при изпълнението на трети диаметър на метрополитена през централната градска част – между входна и изходна шахти на тунело-пробивната машина. В актива си има участие като проектант или консултант на над 5000 обекта, изпълнени без аварии. Обекти, по които е работил, са заводите във Видин, Свищов, Девня, пристанище Варна-запад, редица многоетажни сгради в различни градове в България и чужбина. Някои конкретни дейности са: ръководител на работна група по изчисляване и прогнозиране на сляганията на блокове 5 и 6 на АЕЦ – Козлодуй; проектант на няколко хвостохранилища, проектирани съвместно с „НИПРОРУДА”; ръководител на Национален програмен колектив на пилотния проект за укрепване на най-големите свлачища по крайбрежието у нас: “Кабакум”, “Зл. пясъци”, Балчик (дълбоко 22 m); проектант за стабилизиране на свлачища: в кв. Земляне, в кв. Княжево при Бялата чешма – Беловодски път, четири свлачища по пътища в гр. Банкя, на пътя Пампорово-Смолян с дълбочина 24 m, множество свлачища (срутища) по автомагистрала „Струма” и „Хемус”, вкл. и с височина 32 m. Автор е на многобройни проекти за заздравяване фундаментите и земната основа на сгради и съоръжения, вкл. и на такива, фундирани в слаби почви, като например по Черноморското крайбрежие. Съпроектант в проекти за укрепяване на паметници на културата в България във Видин, Рилски манастир, гробницата в Свещаре и др. Бил e консултант на „Главболгарстрой“ за почти всички селища, които са изпълнявани на територията на Русия и Украйна - десетки жилищни и обществени здания и съоръжения.
Дълги години е член на специализирани научни съвети по земна механика и фундиране, като „Научен съвет по строителни конструкции“ и три мандата член на „Научна комисия по строителство, архитектура и минни науки“. Автор и съавтор е на повечето български нормативни документи в областта на геотехниката. Участва в колектива, изготвил Националното приложение към EN 1997. Ръководител е на колектива, разработил допълнения към Националното приложение на ЕВРОКОД 7 – 2016 – 2017 г. Основен автор е на така наречената „Наредба 12 – проучване и проектиране на геотехнически обекти, както и на някои стандарти. Притежава Удостоверение за член-учредител на КИПП към секция „Конструкции на сгради и съоръжения“.
Има над 150 публикации, от които пет книги – една от които е издадена в Германия: „Пилотно фундиране“ в съавторство; „Изчисляване на конструкции на еластична основа“ - водещ автор; „Изчисляване на пилоти, шлицови и шпунтови стени, натоварени с хоризонтални сили и огъващи моменти“; „Сгради и съоръжения, фундирани на пилоти, противосвлачищни конструкции, подпорни стени, укрепване на стените на дълбоки изкопи и др.) - 2016 г. - водещ автор и Recommendation of the ERTC 9 - Bored Tunnels - съавтор. Разработил е и собствени геотехнически програми: за оразмеряване на подпорни конструкции; за сеизмично натоварване на вкопани конструкции с отчитане на кохезията на почвите и др. Също така има изведени собствени лесно приложими формули и решения за изчисляване на: пилоти и шлицови стени; консолидацията в равнинна област; на подпорни стени; на конструкции на еластична основа с отчитане на взаимодействието на връхната конструкция; земния натиск при което е подобрено решението на Кулон от 1773 г. и др.
Носител е на български и чуждестранни награди, сред които е отличието от японската фирма „Тайсей“ във връзка със сътрудничество при проектирането на участъци от метрото в София. През 2015 г. за принос при проучването и строителството на Софийския метрополитен получава медал „3а заслуги“ от Министерския съвет и Президентството. Има две отличия от „Евро Алианс Инженеринг“ - за проектиране на укрепването на Алея първа във Варна и за метростанция 8 от втори диаметър. Има и две златни значки „Кольо Фичето“, награда „Столичен първенец“ за постигнати високи успехи в строителството (1981 г.), удостоен е и със званието „Почетен гражданин на София“ през 2014 г. Други отличия са „Златна значка за високо техническо равнище“ от Комитата за наука и технически прогрес – 1979 г.; Награда от Столичен народен съвет със значка „Столичен първенец“ – 1981 г. „Почетен плакет за заслуги при проектирането“ от Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране; „Почетен знак“ от Минно геоложкия университет „Св. Иван Рилски“; Почетна грамота от НТС за приноси в строителството; IFRASTRUCTURE BULGARIA AWARDS 2018 и др. през 2022 г. е награден от Президента на Република България с орден „Св. Св. Кирил и Методий“ – I степен за големите му заслуги за развитието на образованието, науката и строителното дело в България.
На 16.11.2024 г. блестящият учен и специалист с над 60 години стаж в областта на геотехниката и учител на поколения геолози, геотехници и строители – проф. дтн инж. Божидар Божинов завършва земния си път.

СТАТИИ ПУБЛИКУВАНИ ОТ АВТОРА:
-ГЕОТЕХНИЧЕСКИ И ХИДРОГЕОЛОЖКИ ОСОБЕНОСТИ И СПЕЦИФИЧНИ РЕШЕНИЯ ЗА УКРЕПИТЕЛНИТЕ МЕРОПРИЯТИЯ ПРИ СТРОИТЕЛСТВОТО НА МЕТРОТО В СОФИЯ

Contact me

Show CommentsClose Comments

Leave a comment

mdg-magazine.bg © 2025. Всички права запазени.